Како да најдете кои веб страни ве следат и како да ги блокирте – ЛИНК


Кога и да отвориме некоја веб страница, нашиот Интернет провајдер, владини агенции или некои други лица, ја следат нашата активноста.

i pad kompjuterТочно не можеме да знаеме кој нѐ следи и што прави со нашите податоци, но постои додаток за Chrome и Firefox кој може да ни каже кога некој не следи во реално време. Collusion додатокот ќе ве информира кога некој ве следи, па дури и од тие страници кои ги немате посетено.

Покрај Collusion, Ghostery е екстензија која ќе ви каже кој стои позади следењето, со можност да прочитате и нешто повеќе за компанијата што ги добива вашите информации.

Дополнително, можете и да ги блокирате следењата од одредени страници.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1