Карл Билд ќе биде експерт за медијација и олеснување во Македонија?


„Сега е време да почнеме сериозна работа на стратегијата за превенција на конфликти и резолуција за Македонија“.

karl bild

Oва е пораката што Карл Билд, поранешниот шведски премиер и добар познавач на работите на Балканот, вчера ја објави на „Твитер“.

Bild tviter

Ова веќе може да се толкува дека евроокомесарката Федерика Могерини го пронашла најавениот експерт за медијација и олеснување кој Брисел треба да го испрати во Македонија.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1