Казни ако паѓа мрежата и ако нема мобилен интернет


Казни за операторите кои нема да имаат мобилен интернет од најмалку два мегабити во секунда на територијата на целата држава, како и санкции за проблеми со мрежата. Во процедура е измена на Правилникот за квалитет на мрежата со кои се заоструваат барањата на Агенцијата за електронски комуникации кои треба да ги исполнат телеком операторите. Според директорот на Агенцијата за електронски комуникации Роберт Ордановски, веќе е одржан состанок со одговорните од трите мобилни оператори каде што биле презентирани барањата.

telefon mobilen

-На одговорните лица од трите мобилни оператори им ги презентиравме нашите мерења, кои можат да се погледнат и на нашиот веб сајт и воопшто не сме задоволни од квалитетот на мрежите на сите мобилни оператори. Затоа започнавме со измена на Правилникот за квалитет на мрежи. Нашето барање до операторите ќе биде секаде низ целата територија на државата да има минимум два мегабити во секунда мобилен интернет, изјави Ордановски на вчерашната прес-конференција.

Директорот на Агенцијата за електронски комуникации исто така потенцираше дека постојано има поплаки за квалитетот на мрежата, а и самиот потенцираше дека се соочува со такви проблеми.

Очекуваме со засилувањето на критериумите, некако да ги натераме операторите да си ги подобрат своите мрежи. Тажно е кога мораме со Правилник да ги тераме операторите да си ја работат нивната примарна работа, затоа што поплаки не само за квалитет, туку за секакво кршење на правата на корисниците, по неколку илјади приговори, јавувања, целиот тој голем процес никако да се намали, потенцираше Ордановски.

Тој потенцираше дека екипите на агенцијата постојано решаваат приговори, и на крајот на денот санкциите се единствено нешто кое можат да го направат за операторите посериозно си ја сфатат работата.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1