Ќе се изненадите – која од овие три жолчки е најздрава?


Бојата на жолчката открива многу за здравјето и начинот на чување на кокошката, а дали знаете како да откриете кое јајце е најздраво?

Доколку сакате да бидете сигурни дали имате здраво или нездраво јајце, едноставно погледнете ја жолчката.jajce 44

Светло жолтата и жолтата боја означуваат дека кокошката која ги несе имала нездрава исхрана и била чувана на место каде нема доволно сонце.

Темно портокаловата и густа жолчка е знак дека кокошката живеела на сонце и се хранела здраво, па тоа јајце е најбезбедно за јадење.

Следниот пат кога ќе сакате да си подготвите јајце за појадок или вечера, добро анализирајте ја жолчката.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1