Ќе се изненадите што дома ви е опасно по животот – прочитајте


Следниот список е на работи кои во денешно време се неизбежен дел од секој дом – сепак малкумина знаат дека токму овие работи се сериозна закана за здравјето.

Odeca001Облека која не се гужва
Идејата на облеката што  не мора да ги испегла секој пат кога ќе се напушти домот звучи одлично. Сепак, овој вид на облека содржи формалдехид, кој се додава токму за да облеката не се гужва.

Може да предизвика различни болести, дури и сериозни, како што се рак. За доброто на вашето здравје, ве советуваме, сепак, подобро е да ја земете пеглата во рака.

Освежувачи за простории
Без разлика дали тоа е спреј освежувач или оние кои се вклучени во струја, штетноста за здравјето е голема. Верувале или не, тие содржат голем број на хемикалии кои го загадуваат воздухот и можат да предизвикаат алергии, хормонски нарушување, астма, па дури и рак. Посигурно и поефтино решение е да се отвори прозорецот и да се освежи просторијата во која живеете.

Otrov07Садови со нелеплива основа

Лесни за чистење но садовите кои веќе ги има во сите домаќинстване се добри за здравјето.

Содржат супстанции, кој по долготрајна употреба може да предизвикаат сериозни здравствени проблеми дури и рак .

Пуканки од микробранова

пуканки да содржат некои од најпознатите штетни хемикалии, вклучувајќи канцерогени.

Пуканките сами по себе не се штетни ако станува збор за оние кои се органски одгледувани. Сепак, оние за во микробранова печка треба да се избегнуваат.

Hemikalije001Антибактериски сапуни

Една од главните состојки на антибактериски сапуни е Triclosan, што негативно влијае на хормоните, кои предизвикуваат оштетување на тироидната жлезда и е поврзан со многу инфекции.


Хемиски средства за чистење

Средството за чистење рерна, или разни прашоци и спрејови против инсекти и те како се токсични и треба да се избегнуваат. Постојат природни производи, па дури и работи кои ги имате дома како зачини со кои можете да се борите со инсектите – повеќе инфо ТУКА 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1