Ќе се обновува Аја Софија во Истанбул


Владата на Турција дава досега најголема финансиска поддршка за реставрација на Аја Софија во Истамбул.

Во план е да да се врати ликот – како изгледала аја Софија во време на отоманскиот период. Ќе се реставрира комплетно фасадата како и старите мермерни подови на црквата – џамија.

Во план е реставрацијата да трае две години.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1