Комичарот Зеленски е нов претседател на Украина


Украинскиот комичар Володимир Зеленски убедливо победи во вториот круг од изборите и ќе стане следниот претседател на државата, покажуваат резултатите од излезните анкети.

Според анкетите, тој има повеќе од 70 отсто поддршка. Доминираше во првиот круг на гласање пред три недели, кога на ливчето беа 39 кандидати.

Зеленски му беше противкандидат на актуелниот претседател Петро Порошенко.

Порошенко призна дека изгубил, но рече дека нема да ја напушти политиката.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1