Косовска нација не може да има – Косово ќе се обедини со Албанија


Албанскиот претседател Бујар Нишани во интервју за приштинскиот весник „Бота сот“ меѓудругото оценува дека обединувањето на Косово со Албанија ќе дојде по природен пат и оти косовска нација не може да има.

nisani2

 

– Без дискусија националното обединување ќе се случи, нема ни едно објаснување,тоа ќе дојде по природен пат и да бидеш сигурен дека тоа ќе дојде на најможниот европски начин, онака како што сме виделе во Европа денеска, проекти и реалности, целосано демократски и целосно нормални – изјавил Нишани.

Нишани високо ја оценува подршката на САД за Албанија и Албанците.

– За Албанија и Албанците САД биле и остануваат главен стратегиски партнер – изјавил Нишани.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1