Коѕијас ќе биде пречекан со протести против промената на името


Неколку патриотски здруженија организираат денеска протест по повод доаѓањето на грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас. Протестот ќе почне пред Порта Македонија во 11.00 часот, по што демонстрантите ќе се придвижат кон Министерството за надворешни работи, а од таму кон Владата.

„СТОП НА ПРЕГОВОРИТЕ ЗА ИМЕТО! МАКЕДОНИЈА НА МАКЕДОНЦИТЕ! ДА ГО ПРЕЧЕКАМЕ КАКО ШТО ДОЛИКУВА! ДА ГО ПРЕЧЕКАМЕ ПО МАКЕДОНСКИ! ДА МУ ПОКАЖЕМЕ ДО КАДЕ Е И ЧИЈА Е МАКЕДОНИЈА!“, стои во најавата за протестот.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1