Крај на моногамијата – би живееле ли со девојката на вашиот маж?


Над 2 милиони Американци практикуваат полиаморија, појава во која лице јавно и отворено сака повеќе од една личност. Ова не е исто со Полигамија каде врските се формални односно сите партнери се во брак. Во Полиаморијата не се крие неверство туку отворено се изразува врска со друга личност. Сексот не е клучен туку овие луѓе одржуваат емотивни долгогодишни врски со повеќе од еден партнер.

17642258455301e6c60ef81515377367_640x332Полиамористите веруваат дека нивните односи можат да бидат успешни ако ако бидат потполно отворени и искрени.

– Кога сум болна и сум настината, а мојот сопруг има работа преку глава, во тој случај доаѓа неговата пријателка и ми вари супа и ми носи филмови. И обратно. Ако сум презафатена, тогаш таа го вози на аеродром ако треба да оди на службено патување, вели една од жените која е приврзаник на ваквите односи.

Таквите односи не признаваат љубомора и расправии. Непрофитабилната организација „Лавинг мор“, е здружение на полиамористи. Тие секоја година во Атланта одржуваат годишен конгрес. Погледнете го документарниот филм “I love you and you and you: End of Monogamy” за тоа како живеат овие лица.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1