Красниќи: Брнабиќ жали што Милошевиќ не ги уби сите за да ја создаде Голема Србија


Поранешниот претседател на косовското Собрание Јакуп Красниќи вели дека српската премиерка Ана Брнабиќ „не знае или не сака да знае“ што е геноцид.

Коментарот на Красниќи е по повод вчерашната изјава на Брнабиќ дека во Сребреница не се случил геноцид, затоа што, според неа, „геноцид е кога го убивате целото население, жените, децата, а тоа не се случи“.

„Се чини дека нејзе не ѝ е доволно тоа што српската политика не ги отепа сите Бошњаци во Босна и Херцеговина, сите Албанци во Косово, сите Хрвати во Хрватска, за да го нарече геноцид. Да се рече дека таа не знае што е геноцид, тоа е малку веројатно, но и таа како и нејзиниот шеф, претседателот (Александар) Вучиќ, жали што режимот на (Слободан) Милошевиќ не го оствари неговиот план да ги убие сите, мажи, жени и деца Бошњаци, Албанци и Хрвати за да ја создаде Голема Србија“, напиша Красниќи.

Тој прашува дали доколку беа отепани сите луѓе од тие нации „Брнабиќ и Вучиќ тоа ќе го наречеа геноцид?“.

„По се изгледа така мислат сите кои се на власт во „демократска“ Србија до денес. Оваа изјава на српската премиерка е застрашувачка бидејќи е изречена во континент кој се гордее со своите консолидирани вредности во однос на човековите права и слободи. Изречена е во една земја која предизвика три војни и геноциди, за кои не наоѓаат сили да ги признаат и да направат едно формално извинување, ниту пак да градат нови односи на комуникација и соработка со нациите на кои им должат многу“, вели Красниќи.

Тој забележува и дека ниту кај другите, надвор од Србија, не постои решителност за „осуда на српскиот геноцид“.

„Стравот е уште поголем бидејќи ниту политиките на нациите кои го доживеаја геноцидот (посебно Албанците) ниту светските сили кои треба да го гарантираат мирот и безбедноста во светот, не се решителни во осудата на српскиот геноцид во Косово, Босна и Херцеговина и Хрватска. Напротив, граѓаните на Косово, помалку од два милиони на број, се единствените во овој дел на Европа кои се гетоизирани“, напиша Красниќи во коментар кој го објавија приштинските медиуми.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1