Курд се самозапали пред УНХЦР во Женева


Пред Канцеларијата за бегалци на Обединетите нации во Женева денеска во знак на протест се самозапали еден маж.

Според швајцарските медиуми мажот кој се самозапали пред Канцеларијата на УНХЦР е Курд кој живее во Германија.

Тој преживеа и е хоспитализиран.

– Со оглед на неговата состојба, не е возможно да го дознаеме мотивот, но можеме да претпоставиме дека тоа е политичката ситуација, се наведува во соопштението на женевската полиција.

Портпаролот на УНХЦР изрази жалење поради инцидентот.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1