Лабрадорот Сали го испрати починатиот претседател Џорџ Буш


Еден од најтрогателните моменти од погребот на починатиот американски претседател Џорџ Буш , беше однесувањето на неговиот дресиран лабрадор Сали.

Лабрадорот Сали , кој бил придружник на поранешниот американски претседател по смртта на неговата сопруга , беше дел од поворката веднаш до ковчегот на Буш. Тој се возеше и во претседателскиот авион , кој го позајми претседателот Трамп за телото на Буш да биде префрлено на гробиштата во близина на Вашингтон.

Кучето, тренирано за помош на воените ветерани и лицата со посебни потреби , ќе ја продолжи својата служба во болницата Волтер Рид.

,, Тоа куче ќе му недостига на нашето семејство, но се тешиме дека ќе внесе исто толку радост во Волтер Рид како и на 41 . претседател . “ напиша синот на Буш , поранешниот 43 претседател Џорџ Буш помладиот. За оваа објава на Инстаграм за неколку часа доби над 250 000 лајкови.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1