Лекар и 6 лаборанти се затруле со хемикалија во Скопје


gas maska

Лекар и лаборанти од Центарот за јавно здравје се затруле од хемикалија на работното место. Им била укажана помош на Клиниката за токсикологија.

Тие имале иритирани очи кои им солзеле,  некои тешко дишеле, а дел се жалеле на гушење, повраќање и срцеви проблеми.

Ниту еден од нив не е задржан на болничко лекување, но нивната здравствена состојба ќе биде следена од лекарите и во наредните неколку дена.

Се чистат просториите на Центарот за јавно здравје во Скопје – се знае дека се затруле од хемикалија која била фрлена како потрошен материјал.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1