Лесно за правење – Милка торта без печење


Состојки:

 • 1 л млеко
 • 10 лажици шеќер
 • 3 пудинзи од ванила
 • 300 гр Mилка млечна чоколада
 • 100 гр бела mилка чоколада
 • 500 мл слатка павлака
 • Плазма кексhitkujna-milka

Подготовка:

 • Во 200 мл млеко разматете ги пудинзите и шеќерот.
 • Остатокот од млекото ставете го во сад и оставете да зоврие.
 • Додадете ги пудинзите и шеќерот и мешајте се додека не добиете пудинг смеса.
 • Готовата смеса поделете ја на два дела.
 • Во едниот дел ставете ја млечната а во другиот дел белата чоколада.
 • Мешајте се додека чоколадата не се растопи.
 • Потоа оставете ги двата дела да се оладат.
 • Измиксирајте ја слатката павлака.
 • По ¼ од павлаката додадете во смесите со чоколадо.
 • Во кружен  сад ставете фолија на дното и од страните и излијте ја белата смеса и дел од темната смеса.
 • Нежно промешајте за да се направат кафеаво -бели шари.
 • Одозгора ставете го остатокот од павлаката, па остатокот од смесата. Израмнете нежно,
 • Бисквитите потопете ги во млеко и редете ги врз тортата.
 • Откако ќе завршите, покријте го колачот со фолија и оставете го во фрижидер неколку часа.
 • Извадете го колачот, отрстранете ја последната фолија и превртете го садот со колачот врз послужавник или сад кој е со малку поголем обем од колачот.
 • Отрстранете го калапот и колачот е готов.
Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1