Ловец на торнада и ТВ ѕвезда – загина бркајќи го торнадото во Оклахома


Бројот на загинатите во торнадата во Оклахома и во соседните држави на американскиот Централен запад се искачи на 14, а меѓу нив се и тројца ловци на бури.

lovec na tornadaМеѓу жртвите на торнадата во Окхлахома е и Тим Самарас(55), една од ѕвездите на емисијата на Дискавери Ченел „Ловци на торнада”. Со него загина и неговиот син Пол(24), како и соработникот Карл Јанг(45).

Самарас беше еден од најголемите експерти за разорни бури, како и оснивач на компанијата Твистекс која се занимаваше со истражување на торнада.

Сите тројца загинале во Ел Рино, предградие на Оклахома Сити, а детали за несреќата нема премногу, само се знае дека ги зафатил вртлог со брзина од речиси 300 километри на час

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1