Љубовницата на Немцов имала чип за следење – наплаќала 2000 долари за ноќ со неа


Украинската љубовница на рускиот опозиционер Борис Немцов не случајно била до него за време на неговото убиство во Москва, сметаат истражувачите, пренесува “Комсомолскаја правда”.

Во фаталната за Немцов ноќ Ана Дурицкаја имала два мобилни телефони, едниот со чип за следење, пишува весникот. Весникот се повикува на извор од истрагата. Дурицкаја како сведок при егзекуцијата на Немцов, дала изказ по што руските власти нејзе и дозволиле да се повлече во Киев.nemcov 33

Според инспекторите сепак Ана знаела многу повеќе отколку што им раскажала на властите. Откако Немцов бил застрелан, Дурицкаја отишла до возилото за смет за и замолила возачот да ѕвони во Брзата помош од нејзиниот мобилен телефон, бидејќи самата таа била во шок.

На снимките од камерите за набљудување се гледа дека потоа Дурицкаја исфрла предмет во блиската корпа за ѓубре, во која подоцна бил откриен мобилен телефон кој бил на нејзино име. Излегува дека мобилниот имал чип кој емитуваат сигнал, што сугерира дека е можно парот да бил следен, а Ана Дурицкаја била свесна за тоа.

Има причина да се претпоставува дека украинската манекенка не е случаен учесник во криминалната историја. Сега се следи нејзината врска со шефот на Канцеларијата за безбедност на Украина Наливајченко, објаснил изворот.

nemcov

При нејзиното приведување Дурицкаја им го предала на иследниците мобилниот телефон кој таа го дала на возачот да позвика брза помош. Во него немало ништо и истрагата не имала претензии кон сведокот. Проблематично се испоставил другиот телефон. Според истрагата организаторите на убиството ја следеле вљубена двојка токму преку овој апарат.

Според руските кримонолози уште било рано да се прават категорични заклучоци, но веќе е јасно дека убавицата не случајно била претставена на Борис Немцов. Можно било да не знаела дека се подготвува неговото убиство, но веројатно е сфаќаат дека ја користат за да го следат рускиот опозиционер. Ако тоа е така, по егзекуцијата Дурицкаја треба да ја сфати целата вистина и да побрза да се ослободи од инкриминирачкиот – телефон.

На прашање на весникот зошто кај овие сомневања Ана била ослободена и си заминала за Украина, изворот одговара дека тоа е со цел да се пронајдат нејзините контакти. Основи за тоа дава претпоставката дека Дурицкаја е врбувана од Јуриј Бероза, сегашниот командант на баталјонот “Днепар-1″, кој ја запознал пред 3 година со Немцов. Можно било нишката на заговорот да се развие и отаму во Украина.

Весникот открива дека Дурицкај дошла во Киев во 2008 година кога обидува да стане модел, но не успеала. И почнала да работи за агенција за елитни придружнички за клиенти во секоја точка на земјата и странство.

Нејзината тарифа била 2000 долари на едно излегување

Отпрвин служела за понизок ранг мажи, но потоа поранешниот нејзино пријател, спортистот Вадим Титушко, ја вовел меѓу повеќе елитни клиенти.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1