Мадуро ги прекина дипломатските врски со САД и излезе со ултиматум до американските дипломати


Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро изјави дека неговата земја ги прекинува сите дипломатски односи со САД и им даде на американските дипломати 72 часа да ја напуштат земјата, откако Доналд Трамп го призна опозицискиот лидер за привремен претседател.

Мадуро оваа одлука ја соопшти пред неговите поддржувачи од балконот на претседателската палата во Каракас, кратко откако САД и уште неколку јужноамерикански земји одлучија да го признаат опозицискиот лидер Хуан Гуаидо за привремен претседател.

Претседателот на САД, Доналд Трамп застана на страната на Гуаидо, кој се самопрогласи за претседател на Венецуела. Трамп власта на Мадуро ја опиша како „нелегитимен режим“.

Покрај САД, Гуаидо го признаа и Аргентина, Бразил, Коста Рика, Еквадор, Гватемала, Чиле, Колумбија, Парагвај и Перу.

Мадуро им порача на приврзаниците пред претседателската палата во Каракас дека опозицијата се обидува да направи државен удар и ја повика армијата да го зачува единството.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1