Нема повеќе бугарски пасош за богатите Македонци


Бугарија ќе ја укине програмата што овозможува богати странци да добијат држјванство во замена за одредени инвестиции.

Од тамошното министерство за правда соопштија дека програмата не придонела да се отворат нови работни места и не е забележан економски раст.

За 5 години само 4 странци се стекнале со бугарско дравјанство во замена за инвестиции.

Покрај Бугарија, таква политика имаат уште две членки на ЕУ , Кипар и Малта. ЕК вчера предупреди дека оваа програма од која корист имаат пред американски, руски и кинески богаташи носи многу сериозен ризик од перење пари, корупција и затајување данок.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1