Македонија 59-та по демократија во светот


zname katraМеѓу првите десет најдемократски држави според извештајот на Демократски ранкинг со седиште во Виена се Швајцарија, Данска, Холандија, Нов Зеланд, Германија, Ирска и Австрија. 

Од државите од Источна Европа највисоко е рангирана Словенија – на 19 место, и по неа се Естонија на 15-то и Чешка на 27 место.  Македонија е на 59 место од вкупно 104 држави.

Последните 10 места се за Јемен, Сирија, Либија, Того, Гвинеа-Бисао, Кина, Пакистан. Египет, Нигерија и Хаити.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1