Македонските „Тигри“ тргнуваат на помош во Србија


во 10.00 часот во касарна Илинден со хеликоптер за Србија ќе замине една чета од Единицата за специјални задачи “Тигар” обучена за спасување и помош во кризни ситуации.

tigriiiiwh5Македонија денеска и понуди на Србија транспортен хеликоптер МИ-17 опремен со екипаж со специјални единици кои го опслужуваат за да се помогне во насока на справување со поплавите, како и исппорачување електрична енергија.

Македонија одлучи да додели и дополнителни квоти разни лекови пред се антибиотици и антипиретици, а со поголем број приватни компании се договараат пратки на вода кои би биле испратени во Србија или пак во Босна и Херцеговина кои деновиве ги зафатија поплави.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1