Македонци убиени во Австралија


Македонецот Сашо Филковски и Ванеса Фарчиќ вчера попладне биле пронајдени мртви во населбата Гиравејн во Перт Австралија.

avstralija ubistvoТелата на починатите биле пронајдени во две куќи на растојание помало од 100-тина метри.  Според досегашните информации, осомничен за двојното убиство е сопругот на Ванеса и другарот на Филковски, Никола Стоески.

Стоески и Фарчиќ биле примерно и дружељубиво семејство. Филковски бил тренер, сметководител и ИТ-консултант кој стопанисувал спортска сала во Гиравејн. Неговите познаници велат дека и тој бил примерен граѓанин. Ванеса и Никола во неделата го прославиле вториот роденден на своето второ дете.

Осомничениот Стоески денеска ќе биде изведен пред истражен судија.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1