Малолетникот кој усмрти пешак кај Олимписки немал дозвола


Мотоциклистот што во понеделникот го усмрти скопјанецот Бошко С. (76) немал положено возачки испит и немал 18 години, туку бил малолетник, кој не смеел воопшто да управува мотор, велат извори од полицијата

Foto - Kurir.mk

Foto – Kurir.mk

Сообраќајната несреќа се случи во понеделникот околу 20 часот, во близина на Олимпискиот базен во Скопје.

Иако мотоциклистот се обидувал да закочи, за што сведочеа и долгите траги од кочење на коловозот, не успеал да го контролира моторот и да го избегне пешакот, кој веќе бил на коловозот. Од ударот старецот почина на самото место на несреќата. Моторџијата и совозачот со лесни повреди биле префрлени во болница. Неофицијално, од полицијата потврдуваат дека пешакот не бил на пешачки премин.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1