Масери, воспитувачки во градинка… – ова се професиите кои ќе се најбарани


Спортски и фитнес тренери, физиотерапевти, регистрирани медицински сестри, масери, училишните психолози, педагози по музика, воспитувачите во градинките, логопеди, лични финансиски планери, возачите и приватните детективи занимања се кои до 2020 година ќе бидат најмногу барани на пазарот на трудот, пишува Џорџ Андерс, новинар на Форбс кој објави статија на LinkedIn.

498232-257038-masaza-foto-blic-ffСе очекува дека овие професии ќе вработуваат 20 проценти повеќе луѓе до 2020 година во САД, а на сите занимања им е заедничка емпатија, односно способноста да се доживее емоционална состојба на друго лице.

Андерс пишува дека емпатијата е основен предуслов за дружељубивост, т.е. социјализацијата и дека денес во дигиталниот свет, технологијата презема поголемиот дел од работни места, кои претходно беа извршувани од страна на нашите родители или баби и дедовци.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1