Мекдоналдс дефинитивно замина – симнати сите табли од рестораните (Фото)


Под притисок од централата на “Мекдоналдс”, а по спорното раскинување на договорот, побарано е натписите да бидат симнати од сите ресторани.

A472BE92D42CBD4E987ED8D0A5B2C62E

Инвеститорот Светозар Јаневски истакна дека разрешницата ќе ја бара преку институциите, при тоа не потенцирајќи дали ќе оди преку судски пат. Очекува дека спорот ќе се реши за три-четири месеци

Компанијата “СЈ”, која беше носител на франшизата на “Мекдоналдс” во Македонија, вчера ги симна натписите и трговски марки од рестораните.

Како што информираат од компанијата, под притисок од централата на Мекдоналдс”, а по спорното раскинување на договорот, од нив е побарано натписите да бидат симнати од сите ресторани.

Оттаму информираат дека по ненадејното прекинување на успешниот 15-годишен договор за франшиза во Македонија, американскиот гигант за брза храна досега одбивал да влезе во каков било корисен дијалог со својот македонски носител на франшизата што би довело до разрешување на спорниот престанок со работа.

Foto – Utrinski

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1