Месечината „крвава“ – еве како изгледаше – ВИДЕО


Денеска целосно помрачување на Месечината. Ова ќе го означи почетокот на третрадата, ретка појава на четирите лунарни еклипси, од кои втората следи во октомври, а уште две следната година.

Krvav-mesec-1Затемнувањето на Месечината е последица на паѓањето на сенката на Земјата на Месечината.

-Полната Месечина прво ќе делува малку потемно од вообичаеното, но луѓето набрзо ќе забележат многу потемна сенка која ќе ја надвива Месечината, а ќе биде со црвеникава боја, најави астрономот Џералд Меккиген.

Се остварува ли библиското пророштво? Крвава месечина на 15 април (Видео/Фото)

Помрачувањето трае 4 часа – еве како изгледаше

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1