Метеор убиец денес ќе помине покрај Земјата!


Покрај Земјата ќе помине голем метеор од 1.000 метри, што предизвика страв во јавноста од невидена катастрофа. Објектот со име “2014-YB35″ е скоро со исти димензии како “Ben Nevis” и во петок ќе помине блиску Земјата со брзина од 37.000 километри на час.Asteroid headed for Earth

Мали метеори често поминуваат покрај нашата планета, меѓутоа со ваква големина еднаш на 5.000 години, тврдат експертите. Евентуален судир би можел да предизвика експлозивна сила еднаква на експлозија од над 15 милиони тони ТНТ.

Линијата на патот по кој се движи астероидот е прикажана на анимирана карта, која ја објави НАСА. На неа јасно се гледа како објектот ќе ја размине планетата Земја.

Професорот по астрономија, Бил Нејпер истакна дека сепак постои „реална опасност“ од удар на астероидот кој може да и нанесе штета на Земјата.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1