Ми ја нападнаа ќерката, зашто сум полицаец – Трифуновски сведочеше


– Ми ја нападнаа ќерката и сакаа да ми се осветат оти сум полицаец. Немаше никакви мотиви од национална и верска природа, рече Јаким Трифуновски, во своето прво сведоштво во Судот во Гостивар, на денешното рочиште за двојното убиство, пренесува Нова Македонија  

Ова е прв пат полицаецот Јаким првпат да сведочи пред судот. Тој опиша како настанал инцидентот и зошто бил принуден да стрела во момчињата. Во Основниот суд во Гостивар тој изјави дека момчињата му ја нападнале ќерката за да го испровоцираат.

Тој е обвинет за убиството на две момчиња во расправија за паркинг место пред неговата зграда.

Во моментот на злостортвото во колата била и неговата малолетна ќерка, а во текот на истрагата тој сведочеше дека момчињата физички го нападнале прво него, а потоа тргнале и кон девојчето по што тој морал да стрела за да се одбрани. Ова е прво рочиште со негово присуство, во судот беше донесен со големо почициско обезбедување.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1