Мигранти палат возила и фрлаат камења кон полицијата – Насилства во Стокхолм (Видео)


Насилни протести се одржани втора ноќ по ред во предградие на Стокхолм во кое живее бројна имигрантска популација.

Демонстрантите запалиле возила и гаѓале со камења врз полицијата и припадниците на службите за вонредни состојби.stokholm neredi

Во ноќта меѓу четвртокот и петокот полицијата патролираше во предградието каде живее поголем дел од сириска и ерменска дијаспора, како и ирачки бегалци од неодамна, кога едно каменче го погоди задното стакло на автомобилот.

Кога полицијата тргна во потрага по извршителите, демонстрантите запалија гуми на мостот и со бензин полеаја неколку автомобили, кои потоа и ги запалија.

Во петокот вечерта, полицајците повторно се судрија со локалците од ова стокхолмско предградие.

Во Шведска минатата година пристигнаа речиси 170.000 мигранти.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1