Милијардер купува грчки острови за изградба на новата татковина за Сиријците


Египетскиот милијардер Нагиб Сауирис кој предложи да купи медитерански остров, за да смести таму сириски бегалци, изјави денеска дека е во преговори за купување на два приватни грчки острови.migranti brod

Бизнисменот претходно овој месец објави  дека бара да купи остров на кој ќе  може да засолне сириски бегалци и да им обезбеди работни места “за изградба на нивната нова земја”. Во соопштението на компанијата на Сауирис се вели дека тој нашол два грчки острови, кои се во приватна сопственост и кои се многу погодни за неговиот проект. -Се поврзавме  со сопствениците и изразивме интерес за преговори со нив – се вели во пораката.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1