Минатата недела од грип починале осум лица


Од Институтот за јавно здравје дури денеска потврдија и известија за 6-те починати.

Луѓето кои починале се од 12 годишна возраст до над 60 години. Сите имале претходни заболувања.

За епидемиолозите претходната недела е пик на грипот.

За една недела заболеле околу 2 илјади луѓе од грип, во однос на минатата година бројот на болни е помал, но инфлуенцата на грипот А е многу потешка за оздравување.

Оваа година потврдени болни од грип се 15 илјади граѓани.

Од почетокот на сезоната на грип за месец и половина починаа 11 луѓе.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1