Мистериозни лажни антени ги прислушуваат повиците ширум САД


Дури 17 лажни антени за мобилни телефони се откриени минатата недела ширум САД

Наместо да пружаат услуги на мобилната телефонија, антените се поврзани на блиските телефони, ги заобиколуваат нивните кодови, ги прислушуваат повиците или ги читаат пораките.cell-antenna-tower1

Извршниот директор на ЕСД Америка, Лес Голдсмит детектира 17 лажни антени за мобилни телефони со помош на „криптофон 500“.

– Пресретнувањето на повиците во САД многу повеќе се користи отколку што луѓето претпоставуваат, посочи Голдсмит.

Иако не е познато чии се антените, ЕСД откри дека неколку од нив биле поставени во близина на американските воени бази.

Антените не се на Националната безбедносна агенција (НСА), бидејќи таа прислушува без антени.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1