Москва: На Македонија ѝ е потребна меѓународна помош за проблемите на македонско-српската граница


На оваа ситуација примарно влијание има сериозниот недостиг на владеењето на правото и безбедноста во Косово, што очигледно е последица на нерешениот косовски проблем како целина. Тоа повеќе не може да се игнорира како и сè позачестеното присуство на великоалбанските слогани, се вели во соопштението на Министерството за надворешни работи на Русија по вчерашниот сериозен инцидент кај Гошинце.

06082014192041_rusija

„Изразуваме длабока загриженост по информациите за инцидентот на косовскиот дел од македонско-српската граница кога група вооружени лица ја освоија караулата Гошинце на македонска страна“, се вели во реакцијата на руското МНР.

Се надеваме дека напорите на македонските власти да го врати редот во проблематичниот регион на земјата ќе ја добијат потребната меѓународна поддршка“, соопшти руското МНР.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1