Москва: Уништени 975 украински воени објекти


Руските вооружени сили уништија 975 објекти на украинската армија, изјави денеска портпаролот на Министерството за одбрана на Русија, генерал-мајор Игор Конашенков.
Тој тврди дека биле соборени 26 авиони, пренесе ТАС С.

„Досега руските сили уништија 975 објекти на украинската воена инфраструктура, вклучувајќи 23 командни пунктови и комуникациски центри, три радарски станици, 31 систем за воздушна одбрана (С-300, Бук-М1 и Оса) и 48 радарски локатори. Соборени се осум борбени авиони и седум хеликоптери, 11 беспилотни летала, како и ракетни фрлачи Point-U“, рече Конашенков.

„Украинската екстремистичка десничарска единица за специјални операции Азов гранатираше станбени блокови и училиште во близина на градот Мариупољ“, изјави денеска портпаролот на руското Министерство за одбрана Игор Конашенков, тврдејќи дека има цивилни жртви.

„Во саботата, меѓу 16:00 и 16:20 часот, украинските националисти од Азов ги нападнаа станбените населби на селото Сартана кај Мариупољ и градското училиште. Како резултат на тоа беа оштетени неколку станбени згради, а некои цивили беа убиени“, рече тој.

Додаде дека руското Министерство за одбрана предупредува дека украинските националисти се закануваат со нови вакви напади.

„Руските вооружени сили во саботата ја нападнаа воената инфраструктура на Украина со оружје со висока прецизност, користејќи крстосувачки ракети лансирани од воздух и од море“, изјави Конашенков.

Тој тврди дека не биле извршени напади врз градови и населени места.

„На 26 февруари вооружените сили на Руската Федерација извршија нов напад врз објекти на украинската воена инфраструктура со високопрецизно оружје со долг дострел, користејќи крстосувачки ракети лансирани од воздух и од море“, рече Конашенков, пренесува ТАС С.

Како што рече генерал-мајор Конашенков, руската армија не напаѓа градови и населени места, туку „ги користи сите свои напори за да ги заштити животите на цивилите“.

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1