МВР: Активист на Левица повикан за омаловажување државен орган


МВР излезе со свое соопштение во врска со активистот на Левица од Прилеп кој е повикан во полиција поради инцидентот со премиерот Зоран Заев на 11 Октомври на Могилата на непобедените.

Во Полициска станица – Прилеп денеска е повикан И.Ј. (32) од Прилеп, врз основа на член 13 од Законот за прекршоци против јавен ред и мир. Тој е повикан поради омаловажување државен орган, односно омаловажување или навредување службено лице на државен орган или друга институција која врши јавни овластувања во вршење на службата“, соопшти МВР.

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1