На девојче и израснала опашка – ја оперирале за да ја отстранат


4 месечно девојче било подложно на операција за да и се отстрани опашката долга 6 сантиметри која и израснала. Оперирана е во болница во Guangzhou, провинција во Гуандонг.

На девојчето уште од раѓањето и било дијагностицирано ,,spina bifida,, во болницата Sun Yat-sen. Таа имала мека, розева опашка без влакна, но за само 4 месеци опашката растела со неверојатна брзина и достигнала 6 сантиметри по што морала да биде оперирана, пишува Guangzhou Daily.

Spina bifida, е дефект при раѓањето на спиналниот колум и предизвикувач може да е генетски или влијание на околината. Според доктор Deng Xiaogeng, директор на педијатрија во оваа болница појавувањето на опашка е поврзано и со некои болести , сепак претходните истражувања не ја потврдиле оваа теорија и потфрлиле да најдат директен линк помеѓу овој деформитет и друг вид болести, пишува chinadaily.com.cn

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1