На Томислав Николиќ му се „исполни сонот“ во Куба да се сретне со Фидел Кастро


Српскиот претседател Томислав Николиќ, кој ја заврши дводневната посета на Куба, изјави дека му се „исполнил сонот“ да се сретне со таткото на кубанската револуција Фидел Кастро, пренесоа француските медиуми, повикувајќи се на кубанските медиуми.

Српскиот претседател на 88-годишниот Кастро му врачил Орден на Република Србија, одликување кое Кастро ветил дека никогаш нема да го симне.Tomislav Nikolic

Кубанската телевизија ги прикажа двајцата како разговараат, но
медиумите не прецизираа  дали тоа се случило во вторникот или во средата.

На крајот на 90-те години поранешниот кубански претседател беше меѓу најотворените критичари на воздушните напади на НАТО врз Србија, преземени за да се прекинат  репресиите на српските сили во
Косово, потсетуваат француските медиуми.

За време на својата посета на куба, Николиќ се сретна и со претседателот Раул  Кастро, кој му изјави дека Куба ќе продолжи да и дава поддршка на Србија „во борбата за територијалната целост и суверенитет“.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1