Наезда на комарци во Белград


Komarac-te-3

Доктор Милутин Џорџевиќ, професор на Факултетот за ветеринарна медицина и член на стручниот тим за сузбивање на комарци, вели дека појавата на овие инсекти во ова доба од годината не е невообичаена, бидејќи температурата надвор изнесува 15 степени, при што женките комарци се обидуваат да дојдат до оброк крв.

Тоа се таканаречените куќни форми на комарци, кои најчесто презимуваат во блоковите.

-Ако забележите микро жариште на комарци треба да пријавите- вели Џорџевиќ.

До сега веќе имало неколку пријави за појава на комарци.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1