Најден кокаин во воздухот во Италија


Научниците од италијанскиот институт за истражување на атмосферските загадувања објавија резултати од едногодишното истражување на психоактивни супстанци во воздухот во осум италијански градови. 

 

испитуван бил воздухот во Болоња, Фиренца, Милано, Палермо, Рим, Торино, Неапол и Верона.Резултатите покажале присуство на марихуана и кокаин во овие осум градови, најголема концентрација е забележана во Торино, а најмала во Палермо.

Покрај овие, била измерена и содржината на други супстанци, како никотин и кофеин. Откриените минимални количини-околу 0,26 нанограма кокаин на метар кубен во Торино, не можат да вилјаат на психата на жителите.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1