Најголемиот хит на покојниот Тоше крие голема тајна на човек кој убил и страдал поради љубов


Популарниот пејач Тоше Проески трагично настрада  на 16 октомври 2007 година. Наскоро ќе се наврши деценија откако овој млад уметник не е повеќе меѓу живите.

Зад Тоше останаа бројни песни, а многу од нив станаа хитови на целиот Балкан. Сепак една од најкарактеристичните песни му е „Соба за тага“. Текстот на таа песна всушност ја напишал еден затвореник кој поради несреќна љубов завршил во затвор.

Текстот наводно го напишал маж кој лежел на отслужување на затворска казна зошто го убил љубовникот на својата девојата.

Тексот по извесно време стигнал до менаџерката на Тоше, а славниот уметник ја испеал. Останатото е историја која не е прекината ниту со смртта на Тоше зошто продолжува да живее во нашите сеќавања.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1