Најголемиот ураган удри на Мексико – ураганот Патриша


Ураганот Патриша кој се смета за еден од најсилините урагани во западната хемисфера удри врз југозападниот брег на Мексико.

Како бура од највисок степен, со себе носи циклонски ветришта, многу поројни дождови и високи бранови.

uragan33

Иако, очекувањата за силни последици од Патриша беа алармантни, според првичните информации предизвиканата штета е помала од таа што се претпоставуваше.

Рано утринава, силата на Ураганот Патриша се намали на втора категорија, и се очекува дека во текот на денот дополнително да ослаби.

Пр

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1