Најпознатиот заболен од АЛС, Стивен Хокинг го прифати предизвикот (Видео)


Познатиот научник Стивен Хокинг кој боледува од амиотрофична латерална склероза (АЛС), се вклучи во „ледениот предизвик“ и успеа да ја изненади јавноста.

stiven hokingХокинг се обратил на јавноста со објаснување дека поради минатогодишното воспаление на белите дробови нема да се полие со ледена вода, но наместо него, тоа ќе го направат неговите деца.

Хокинг, за разлика од другите пациенти чија битка со оваа болест трае се на се неколку години по дијагнозата, тој е во својата 73-та година и се уште се бори.

Научникот ги предизвика директорот на Музејот на науки, Иан Блечфорд, како и деканот и продеканот на Кембриџ, Лорд Сензбери и Лешек Боришевиќ.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1