Напад на ПС во Зворник- убиен полицаец, застрелан напаѓачот


Еден полицаец е убиен, а двјаца се ранети во терористички напад на полициската станица во Зворник. Инцидентот се случил околу 19 часот кога маж чиј идентитет не се соопштува за време на примопредавање на смената на полицајците упаднал во станицата и започнал да пука.zvornik

Медиумите во Република Српка обајвуваат дека нападот го извшил припадник на вахабистите, кој извикал Алах Егбер- Алах е голем. Од Центарот за јавна безбедност соопшуваат дека повредените полицајци се пренесени во болница, а напаѓачот бил убиен.

Премиерот на Србија Александар Вучиќ го осуди нападот и најави дека Србија ќе и помогне на Република Српска врз основа на Дејтонскиот договор, не уривајќи ничиј идентитет.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1