Напаѓач со нож уби две Јапонки на островот Гуам


Американската полиција упаси напаѓач, во туристичкото одморалиште на островот Гуам, кој со нож уби две јапонски државјанки, а 12 лица повреди.

nozЧад Рјан Десото (21) нападите ги почна синоќа во главниот туристички центар во заливот Тумон кога со автомобил удри во една продавница. Откако излегол од возилото Десто почнал со нож да ги прободува случајните минувачи.

На мета на напаѓачот се нашле 14 јапонски туристи, од кои две жени починаа на 28 и 82 години. Меѓу преживеаните е и едно осуммесечно бебе.

Мотивите за нападот се уште не се познати.

Островот Гуам е дел од американската територија во Тихи Океан, каде се наоѓа голема воздухопловна и помрска база на американската војска. Островот е и позната туристичка дестинација за Јапонците

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1