Настрада 23 год македонец во војна меѓу моторџиски банди во Швајцарија


BUNDESTRAFGERICHT, PROZESS, ROCKER,

Моторџиската војна во Швајцарија меѓу членови на Hells Angels и ривалската банда Црни Јакни.

Нападнат со пепер спреј бил Македонец 23 годишен кој носел јакна со амблемот на  Црни Јакни.

Како што јавува lematin.ch инцидентот се случил во понеделникот вечерта на бензинска станица во Oftringen Aargau.

Еден член на Hells Angels нападнал член на спротивната банда и дошло до физичка пресметка.

HELLS ANGELS, OUTLAWS, MOTORRADGANG, MOTORRADCLUB, MOTORRADKLUB, MORDPROZESS,

Бернхард Грасер, портпарол на кантонскате полиција, изјавил дека напаѓачот, е 47-годишен швајцарец за кои имаат информации дека бил во алкохолизирана состојба а со себе имал и палка и нож.

Подебелиот крај го извлекол млад македонски државјанин, 23 годишен, кој завршил во болница со тешки повреди. Освен физички повреди од тепачката, македонецот имал сериозни повреди и од „пепер спрејот“ со кој бил испрскан.

Битка меѓу овие две моторџиски банди трае веќе некое време. Инциденти меѓу моторџиски банди не се ретки во Швајцарија, но ова бил втор напад во неколку дена.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1