Научници тврдат: Нова Земја ќе најдеме до 2024 година


Д-р Френк Маркис, астроном кој работи во институтот СЕТИ, сега тврди дека новата Земја ќе ја пронајдеме до 2024 година.

zemjaПредвидувањата на Маркис се втемелени на напредувањето во полето на технологијата кое на научниците им овозможило да ги сликаат планетите и нивните ѕвезди оддалечени до 63 светлосни години.

Конкретно, Џемини планет имиџер, кој се наоѓа на телескопот Џемини саут во Чиле, ја снимил десет милиони стара планета Бета Пикторис б.

Маркис рече дека денот кога ќе ја најдеме новата Земја е многу близу.

-Мислам дека за десет или 15 години ќе имаме кандидат за Земјата- рече тој.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1