Не го откривајте мобилниот број на Facebook


Експерите за безбедност од Salt препорачуваат корисниците да не ги откриваат своите телефонски броеви на социјалната мрежа Facebook бидејќи со овој личен податок може многу лесно да дојде до злопотреби, од нарушување на приватноста и откривање на сите детали поврзани со вас, па се до пласирање на штетен софтвер и телефонски измами.

Корисниците треба да внимаваат на својата приватност особено доколку користат електронски банкарски услуги и електроски трансакции.

mobilni.mk

facebook-messenger-08-700x393

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1