Не помина амандманот на осумте пратеници


Со 70 гласа против Собранието го отфрли предлог-амандманот предложен од осумтемина пратеници од Коалицијата за подобра Македонија Во образложувањето на еден од амандманите на уставните амандмани предложен од независните пратеници на ВМРО-ДПМНЕ

Со 9 гласа за и 70 против, не помина амандманот на осумте пратеници од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ.

Амандманот на независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата се однесуваше на тоа називот Северна Македонија да се употребува само за меѓународна употреба.

Премиерот Зоран Заев до пратеничката Елизабета Канческа Милевска, пред гласањето рече дека прифаќањето на ваков предлог би предизвикало нови проблеми.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1