Не пропуштајте – Овој месец ќе се случи нешто по цели 70 години


Појавата на Супермесечината се случува еднаш на многу години, а токму на 14 ноември ќе бидеме сведоци на Супермесечината, по цели 70 години.mesecina5

Најсјајната и најголема Месечина ќе се појави на небото на 14 месецов, по цели 40 години. Последен пат се појавила во 1948 година, а следен ќе се појави во 2034 година.

Според објаснувањето на НАСА, едната страна на Месечината на овој ден е поблиска од другата до земјата. Земјата, сонцето и месечината се порамнуваат и добиваме Супер месечина.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1