Не ви треба веќе клима – измислен кров кој впива вода и лади


Тим на истражувачи во Цирих развил посебна врста на покрив, дебел само 5 милиметри. Но не е само тој факт што овој кров го прави неверојатен.

Материјалот од кој е направен ги менува својствата во согласност со промената на температурата. Кровот станува хидрофобен и ја извлекува топлината од зградата – принцип сличен на шовековото потење.

Изумот е интригантен, но сега техничарите поставуваат неколку прашања –

*Што кога температурата ќе падне под нулата?

*што ќе спречува создавање на влага и мувла?

*дали водата нема да бара излез надвор?
како и да е на овој изум интезивно се работи, а изумителите велат многу брзо ќе ги замени во целост старите кровови.

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1